Pokud firma nemá vizi, nerozvine se

Vize člověka se logicky promítá do všeho, co dělá. Tedy i do firmy, produktu a značky. Značka je nástrojem k dosahování cílů, je součástí strategie a má své úkoly. Značka hraje významnou roli, ale sama nestačí.

Pokud firma, tedy její lídr, nemá vizi, firma může chvíli vydělávat, ale nerozvine se, nebudou pro ni dělat nadšení lidé, zákazníci budou mít problém jí věřit. Takových byznysů je veliké množství. A tady přichází jeden z hlavních úkolů značky: představit světu firemní vizi ve srozumitelné zkratce. Musí ji pochopit jak zákazníci tak zaměstnanci. Mluvíme zde samozřejmě zejména o obsahu značku a ne její vizuální formě.

Co je to vize značky?

Značka není to, co má mít vizi. Vizi má lídr, zakladatel, majitel. Ten realizuje své představy pomocí firmy, kterou zakládá a týmu, který s ním nebo s ní do toho jde.
Vize je základním motorem, proč se někdo do takového dobrodužství vůbec pouští. Lidé s vizí jsou ti, kdo zakládají firmy, startupy, zkouší se prosadit s vlastní představou budoucnosti.

Řídíte budoucnost. Nestyďte se. Když je taková vize silná a pochopitelná, stává se atraktivní pro další lidi, kteří jsou schopni jít do toho samého boje společně. Pak to celé dostává smysl.

Jak formulovat vizi?

Musíme se dostat do stavu, kdy stojíme u whiteboardu s napsanou vizí a víme naprosto jasně, že tam není ani slovo navíc a nic v ní nechybí. Podtrháváme jednotlivá tvrzení a víme, jak je dokážeme rozvinout do dalších odstavců. Prostě za každým slovem je podstata a žádné slovo tam není jen pro jeho krásu. Z toho se pak skvěle vychází například při tvorbě prvního obsahu webu. Kapitola “O nás”, častá noční můra, pak vypadá úplně jinak:)

Když si představím, že mám na papíru napsanou svou vizi, vymyslel jsem si krásné povídání, které mě uspokojuje a které odpovídá tomu, co říkáte, jak mám pokračovat?

Krásné povídání nedělejte. To nikoho nezajímá. Říkejte pravdu a nic než pravdu. Pokud ta pravda není inspirativní a svým způsobem krásná, nedělejte to. Nerozjíždějte byznys a nenatahujte do něj další lidi, protože to bude krátkodeché, budete neustále kličkovat v definicích a každý půlrok vymýšlet jinak krásná povídání a všechno se zbortí. Nechte se radši zaměstnat.

To mohu udělat, nicméně já už mám vizi sepsanou a zajímá mě, co s tím dál

Teď zpracujete brief pro všechny další lidi, kteří budou se značkou pracovat. Víte, jaká je dnes, víte, co se po ní bude chtít, a dokázal jste formulovat velkou vizi. Dobrý designér a copywriter s takovým zadáním pak umí pracovat tak, aby vám to nezkazili.

Kdy se projeví první přínos toho, že jsem si vizi značky definoval?

Ihned, a to ve smysluplnosti značky. Ta musí umět komunikovat definovanou vizi v ještě větší zkratce. Když to dokáže, zažehne plamen. Takže procházíme sítem od změti nějakých stydlivě přiznávaných snů a představ, přes půlstránkovou definici, kde každé slovo sedí, až po totální zkratku, kterou jedině dokážu zákazníkům v rámci komunikace značky předat. Pak je značka pravdivá a uvěřitelná, to je značka, která bude dávat lidem smysl.

Co si o tom myslíte vy?