Co na vás dokáže prozradit vaše značka?

Proč někdo hovoří o špatné značce a jiný to nepozná a má vůbec smysl se tím zabývat, když zákazníci takovou věc neřeší? Je to odvěká diskuze kreativců s manažery a nejde o subjektivní názor nebo designérské trendy. Značka s lidmi skutečně hovoří a něco jim sděluje.

Co mi tedy říká vaše značka?

Vaše značka jako komplex různých komunikačních prvků – od vizuálního stylu, přes textový obsah a firemní kulturu až po vyjadřované hodnoty, za kterými stojíte, dokáže sdělit:

  • Nakolik to máte celé rozmyšlené a víte, co chcete
  • Nakolik jste se přitom zabývali mnou jako zákazníkem
  • Nakolik věříte budoucnosti
  • Nakolik to myslíte vážně a najímáte si profesionály

Jak je to možné? Jednoduše: pokud je značka konzistentní, trvá si na svém a je sama na sebe hrdá, vypovídá o promyšlenosti a cílevědomosti a tím je samozřejmě atraktivní.

Když značka jasně vyjadřuje, že je tvořená lidmi se zájmem o zákaznickou péči, cítím, že na mě někdo myslí. To se pozná v obsahu – klišé a povrchní sdělení, špatný design služeb a nebo uživatelského rozhraní – jsou vykřičníky, které zákazníka často zviklají v názoru na vaši značku.

Investice do značky prokazuje víru v budoucnost. Budovat značku se nevyplatí, když nevím, jestli tady firma bude i za dva nebo tři roky. Pokud si ale věřím, značka to dokáže skvěle komunikovat. Na druhou stranu platí, že když o značce pochybuje sám majitel, jak by ji měl věřit zákazník?

Když je poznat, že se na celé věci neúměrně šetřilo, lze odhadovat, že se bude šetřit i jinde – ve vývoji, servisu, podpoře… Když management opovrhuje dodavateli v marketingu, nebude postupovat stejně i u jiných dodavatelů? Je to vysoce pravděpodobné. A lidé nechtějí, aby se na nich šetřilo. To je nejméně oblíbená vlastnost produktu.

Marketing neděláte proto, abyste ušetřili. Děláte to proto, abyste vydělali více, na nových trzích a na nových věcech.

Co si o tom myslíte vy?